امور پرورشی و تهذیب سخنرانی های و مراسمات جشن ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها
جشن ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها PDF Print E-mail

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در مورد شخصیت عقیله ی بنی هاشم باید بگوییم انصافا خود ما هم به این بانوی بزرگوار ظلم کردیم. ما که فرهنگ ساز جامعه هستیم و مردم شخصیت ها را از زبان ما می شناسند، واقعا کم  کاری کردیم. در برابر آن مقام علمی این بانو و نطق و بیان و صبر ایشان کم گفته ایم. در کتاب بلاغات النساء می بینید که مولفش متوفای 240 است. قصد او  جمع آوری خطبه های بلیغ است و اول خطبه هم از عایشه است و دومین خطبه از حضرت زهرا سلام الله علیها و سومین خطبه خطبه ی زینب کبری سلام الله علیها می باشد.

 

کتابی است که خطبه ی زینب کبری سلام الله علیها را توسط سردار کابلی شرح داده است. این تازه خطبه ی کوفه است. بگذریم از خطبه ای که در شام خواندند. چرا ما با این خطبه ها انس نداریم. در قدیم میان حوزویان رسم بود که مقید بودند سلسله خطبه هایی را حفظ کنند. برخی از نهج البلاغه و خطبه ی حضرت زهرا سلام الله علیها. اکنون متاسفانه خیلی این سبک ها زیاد نیست. انسان وقتی زندگی گذشتگان را می خواند، شرمنده می شود. وقتی کتابها و  محفوظات این ها را می بیند، تعجب می کند. علامه ی مجلسی چهل سال قلم به دست گرفته است و باید تقریبا روزی با این آمار بیست صفحه فقط نوشته باشند. شیخ عباس وقتی در فواید الرضویه احوال علما را می نویسد، وقتی به شرح حال خودشان می رسند، می گویند: چون من پست تر و احقر از آنم که در ردیف علماء به حساب بیایم، از شرح حال خودم دریغ می کنم، فقط نام کتابهایم را برای خوانندگان می نویسم. در چهل سالگی شصت و یک کتاب نوشته بودند. کتاب هایی مثل سفینه البحار که چند مؤسسه دست به دست هم دهند با این نرم افزار های امروزی باید چند سال وقت بگذارند. آن روز ایشان واقعا کار ده ها نفر را انجام داده است. پنجاه کتاب هم بعدا می نویسد.

خلاصه در قدیم رسم بود که به این خطبه ها اهمیت بیشتری می دادند. انصافا وقتی باگذشتگان مقایسه می کنیم، می بینیم که واقعا خیلی عقب هستیم.

 

یک نفر گفته بود، علمای بزرگ ما امروز اطلاعاتی که از زندگی اهل بیت علیهم السلام دارند، همان اندازه است که پای منبری ها شنیده اند. بله هستند کسانی که واقعا اهل بیت شناس بودند؛ مثل آیت الله العظمی میلانی که در شرح حال اهل بیت علیهم السلام غوغا کرده است؛ ولی اعتراف کنیم که بعضی از ما اطلاعاتمان زیاد نیست و فقط می شنویم.

در جمعی که نزد حضرت آقا بودیم، فرمودند: گاهی از بعضی منبری ها حرص می خوردم ولی اکنون الحمدلله بهتر شده است. برخی ضعاف می گویند و مطلب نادرست نقل می کنند و غیره. عزیزان درگذشته همان مجتهدین منبر می رفتند، انسان بی مایه که نمی تواند منبری شود. در همین سال هایی که گذشت، ما مراجع تقلید فراوانی داشته ایم که از بین آنها امام رحمه الله علیه چقدر در خطابه موفق بودند. واقعا قابل مقایسه نیست. سخنرانی امام رحمه الله علیه در دوازدهم بهمن را مشاهده کنید، چه نمره ای به ایشان می دهید؟ یک پیر مرد در هفتاد سالگی آن طور سخنرانی می کند.

 

اگر می خواهیم از زینب کبری سلام الله علیها درس بگیریم، یکی همین خطابه است. اگر آن سخنرانی زینب کبری سلام الله علیها در نزدیکی دروازه ی کوفه نبود، چه می شد؟ زینب کبری سلام الله علیها با آن همه سختی و مشکلات آن طور سخنرانی می کنند.

یک نویسنده مصری کتابی به نام عایشه بنت الشاطی نوشته است. بطله کربلاء وقتی می خواهد نام بر این کتاب انتخاب کند، اسمی را بهتر از این پیدا نمی کند. در حالی که در کتاب قهرمان کربلاء، نویسنده در برابر این عظمت زانو می زند. این بانو در اوج شداید و گرفتاری ها در برابر یزید می ایستد: «کیف رأیت صنع الله اخیک؟ ما رأیت الا جمیلا» خیلی عجیب است. یزید با تعجب می گوید: «من هذه المتکبره؟» این زن کیست؟

ما باید از زوایای زندگی اهل بیت علیهم السلام برای هر روز زندگی خودمان استفاده کنیم. باید اینها باشد. باید اهل بیت علیهم السلام را به درستی معرفی کرد. نباید اهل بیت علیهم السلام را از الگو بودن برای جامعه ی دینی تفکیک داد. مقام علمی بی بی زینب کبری سلام الله علیها را می بینید، در حالی که خیلی کم تر مطرح می شود. وقتی ایشان مفسره ی قرآن است، در شهر کوفه تفسیر می گوید. این ها را می توان در جامعه ی خودمان به عنوان الگو معرفی کنیم. امام حسین علیه السلام فرمودند: «لاتقولو بالسنتکم ما ینقص من قدرکم». این نکته ی خیلی مهمی است. مؤمن نباید چیزی بگوید که با جایگاه مؤمن سازگار نباشد. مؤمن عزیز است. باید منزلت مؤمن حفظ شود. حضرت زینب سلام الله علیها این دستور را به بهترین شکل رعایت کردند. این مجموعه را باید بتوانیم هم خودمان و هم برای دیگران به خوبی ابلاغ کنیم.

 

حضرت امام نیز همین الگوبرداری را به خوبی کرده بودند. در اوج شداید ولی با صلابت و با خطابه ای عالی برای مردم روشنگری می کردند؛ زندگی امام قدس سره تجلی الگو برداری از اهل بیت علیهم السلام است.

زندگی زاهدانه امام خمینی قدس سره در نفوذ انقلاب در قلب های مردم جهان بسیار تاثیر داشت. آیا ما نیز واقعا مثل امام هستیم؟ اگر به فکر اعتقاد جوان ها هستیم، باید عمل ما اصلاح شود. عمل ما روحانیون باید همراه با صداقت باشد. اگر بخواهیم این دین گریزی در جوان ها از بین رود، باید خودمان را به علم و عمل مجهز کنیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

Add comment


Security code
Refresh

منوی اصلی


ورود طلاب 

آزمون ورودی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه

امورطلاب و اساتید

O  امور خوابگاه مدرسه

O  امور رفاهی طلاب

O  امور رفاهی اساتید

O  تسهیلات ورزشی

O  اردوی زیارتی پژوهشی مشهد مقدس

O  امور پرورشی

O  اطلاعیه‌ها

O  ارتباط با مسوولین

معاونت آموزش

O  قوانین و مقررات آموزشی:  سطح خارج

O  معرفی اساتید:  سطح خارج

O  برنامه امتحانات:  سطح خارج

O  اطلاعیه‌های آموزشی:  سطح خارج

O  ارتباط با مسوول آمورش:  سطح خارج

O  پرسش و مباحثات علمی

O  نمونه سوالات دروس سطح

O  آیین نامه تقریرات و پژوهش های خارج

Hosting: Ilimitada Hosting Chile VPS