ذکری-مطالب مناسبتی
تردیدی نیست که فلسطین آزاد خواهد شد (ذکری 64) PDF Print E-mail

تردیدی نیست که فلسطین آزاد خواهد شد

مسأله‌ی فلسطین، امروز در رأس مسائل سیاسی دنیای اسلام و امّت اسلامی است. همه موظّفند از فلسطین و آزادی فلسطین و نجات ملّت فلسطین دفاع کنند و برایش مجاهدت کنند و کار کنند.

دشمن در این زمینه هم درمانده است. اینکه ادّعا می‌کنند می‌خواهند قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام بکنند، این از عجز و از ناتوانی است. در قضیّه‌ی فلسطین دست‌های اینها بسته است، با این کار هم بلاشک ضربه‌ی بزرگ‌تری خواهند خورد و دنیای اسلام در مقابل اینها خواهد ایستاد... تردیدی نیست که فلسطین آزاد خواهد شد... و مبارزه‌ی امّت اسلامی برای نجات فلسطین ان‌شاءالله به نتیجه خواهد رسید.

(بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌/ 15 آذر 1396)

 
مناجات امام صادق علیه السلام بعد نماز (ذکری 62) PDF Print E-mail

مناجات امام صادق علیه السلام بعد نماز:

مُعَاوِيَةُ بْنُ وَهْبٍ عَن أَبِي عَبْدِ اللَّه‏ عَلَیهِ السَّلامُ فِي مُنَاجَاةِ رَبِّه عَقیبَ الصَّلاةِ:

يَا مَنْ خَصَّنَا بِالْكَرَامَةِ وَ خَصَّنَا بِالْوَصِيَّةِ وَ وَعَدَنَا الشَّفَاعَةَ وَ أَعْطَانَا عِلْمَ مَا مَضَى وَ مَا بَقِيَ وَ جَعَلَ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوِي إِلَيْنَا؛

اغْفِرْ لِي وَ لِإِخْوَانِي وَ لِزُوَّارِ قَبْرِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنِ علیه السلام الَّذِينَ أَنْفَقُوا أَمْوَالَهُمْ وَ أَشْخَصُوا أَبْدَانَهُمْ رَغْبَةً فِي بِرِّنَا وَ رَجَاءً لِمَا عِنْدَكَ فِي صِلَتِنَا وَ سُرُوراً أَدْخَلُوهُ عَلَى نَبِيِّكَ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ إِجَابَةً مِنْهُمْ لِأَمْرِنَا وَ غَيْظاً أَدْخَلُوهُ عَلَى عَدُوِّنَا أَرَادُوا بِذَلِكَ رِضَاكَ؛

فَكَافِهِمْ عَنَّا بِالرِّضْوَانِ وَ اكْلَأْهُمْ بِاللَّيْلِ وَ النَّهَارِ وَ اخْلُفْ عَلَى أَهَالِيهِمْ وَ أَوْلَادِهِمُ الَّذِينَ خُلِّفُوا بِأَحْسَنِ الْخَلَفِ وَ اصْحَبْهُمْ وَ اكْفِهِمْ شَرَّ كُلِّ جَبَّارٍ عَنِيدٍ وَ كُلِّ ضَعِيفٍ مِنْ خَلْقِكَ أَوْ شَدِيدٍ وَ شَرَّ شَيَاطِينِ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ وَ أَعْطِهِمْ أَفْضَلَ مَا أَمَّلُوا مِنْكَ فِي غُرْبَتِهِمْ عَنْ أَوْطَانِهِمْ وَ مَا آثَرُونَا بِهِ عَلَى أَبْنَائِهِمْ وَ أَهَالِيهِمْ وَ قَرَابَاتِهِمْ؛

اللَّهُمَّ إِنَّ أَعْدَاءَنَا عَابُوا عَلَيْهِمْ خُرُوجَهُمْ فَلَمْ يَنْهَهُمْ ذَلِكَ عَنِ الشُّخُوصِ إِلَيْنَا وَ خِلَافاً مِنْهُمْ عَلَى مَنْ خَالَفَنَا؛

فَارْحَمْ تِلْكَ الْوُجُوهَ الَّتِي قَدْ غَيَّرَتْهَا الشَّمْسُ وَ ارْحَمْ تِلْكَ الْخُدُودَ الَّتِي تَقَلَّبَتْ عَلَى حُفْرَةِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام وَ ارْحَمْ تِلْكَ الْأَعْيُنَ الَّتِي جَرَتْ دُمُوعُهَا رَحْمَةً لَنَا وَ ارْحَمْ تِلْكَ الْقُلُوبَ الَّتِي جَزِعَتْ وَ احْتَرَقَتْ لَنَا وَ ارْحَمِ الصَّرْخَةَ الَّتِي كَانَتْ لَنَا؛

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَوْدِعُكَ تِلْكَ الْأَنْفُسَ وَ تِلْكَ الْأَبْدَانَ حَتَّى نُوَافِيَهُمْ عَلَى الْحَوْضِ يَوْمَ الْعَطَش‏...

الكافي، جلد 4، صفحه 582

 
سخن اول (ذکری 60) PDF Print E-mail

سخن اول

دوباره فصل نویی در صحیفه‌ی علم و دانش گشوده شد و دوره دیگری از علم‌آموزی و دانش‌افزایی به مجال حیات رسید تا جویندگان طریق دانش دگرباره خود را در مسیر زلال معرفت قرار دهند و از چشمه‌سار بی‌کران حکمت، جرعه‌نوش شوند و به راستی درست فرمود امیر بیان و معدن وحی امیر مومنان علی علیه السلام که «العلم وراثة کریمة»[1]، چرا که علم میراث ارزشمندی است که پیشینیان برای ما به یادگار نهادند و ما خوشه‌چین خرمن پرمحصول آنانیم. دانش، میراث ارزشمندی است چون صاحبش را محافظت می‌کند نه اینکه مانند مال از او مراقبت بشود؛ همانطور که ویژگی دیگر دانش این است که با مصرف شدن زیاد می‌شود بر خلاف مال که با هزینه شدن، منبع وجودی آن کم می‌گردد.

و امروز این امانت به ما رسیده است تا ما نیز آن را دریافت کنیم و مانند اسلافمان صفحه‌های جدیدی بر فصول آن اضافه نماییم و خود را در مسیر زمینه‌سازی معرفت به خدا و توسعه قلمرو بندگی او قرار دهیم.

و اکنون که در طلیعه سال تحصیلی جدید، توفیق انتشار مجدد لوح پژوهشی ذکری حاصل شد از خدای متعال می‌خواهیم تا همکاران این نشریه پژوهشی را در ششمین سال فعالیت نیز یاری دهد تا در تحقق اهداف متعالی حوزه‌های علمیه در مسیر ترویج علوم وحیانی مکتب اهل بیت نقش‌آفرینی نمایند.

لوح پژوهشی ذکری با در نظر گرفتن استعدادهای دانش‌پژوهان رشته فقه و اصول و با هدف ایجاد نشاط علمی در مدارس و مؤسسات مختلف حوزوی و دانشگاهی به نگارش و انتشار مقالات محققین خود -که عمدتاً از اساتید و دانش‌پژوهان مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام و در مواردی نیز برخی از فضلای دیگر حوزه علمیه قم بودند- همت گماشته و با عنایات خدای متعال و دعای خیر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و رهنمودهای اساتید بزرگوار و طلاب محترم در جهت توسعه کمّی و کیفی خود قدم‌های بلندی را برداشته است، به گونه‌ای که شماره‌های سال گذشته لوح ذکری به بیش از 50 مدرسه و مؤسسه علمی در شهر مقدس قم و تعدادی نیز به برخی از شهرستان‌ها ارسال شد و در معرض دید و مطالعه علاقمندان آن قرار گرفت.

همانطور که در سال قبل نیز اعلام شد به منظور دسترسی بیشتر محققان و پژوهندگان موضوعات فقهی و اصولی، نرم‌افزار اندرویدی «ذکری» با حمایت معاونت پژوهش مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام تهیه شد و از طریق سایت اینترنتی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام در اختیار همگان قرار گرفت که هم اکنون نیز امکان نصب این نرم‌افزار از طریق سایت مدرسه همچنان وجود دارد و با قابلیت‌هایی که این نرم‌افزار دارد، با اتصال به اینترنت شماره‌های جاری هر نوبت را نیز به روزرسانی می‌کند.

همچنین با انتشار مجموعه مقالات سالیانه لوح پژوهشی ذکری در دو سال گذشته در قالب سالنامه، گامی دیگر در جهت دسترسی آسان‌تر دانش‌پژوهان به مقالات ذکری برداشته شد که مجموعه سوم سالنامه مربوط به سال 96-95 نیز آماده انتشار است که به همراه شماره بعد لوح ذکری، به مدارس و مؤسسات علمی ارسال می‌گردد. در این سالنامه مقالات مربوط به هر عنوان از عناوین موجود در لوح پژوهشی به ترتیب شماره انتشار در ذیل همان عنوان قرار می‌گیرد تا در مطالعه و ارجاعات آن دسترسی بهتری وجود داشته باشد.

شماره‌های پنج سال قبل لوح پژوهشی ذکری در بخش «دو هفته نامه پژوهشی ذکری» در سایت مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام موجود است که پژوهشگران در صورت نیاز می‌توانند به آن مراجعه نمایند.

لوح پژوهشی ذکری با همه توفیقاتی که در این مدت داشته است، لکن واضح است که خالی از نقص و ایراد نمی‌باشد؛ به همین دلیل صمیمانه از مخاطبین گرانقدر استدعا داریم نظرات و پیشنهادات خود را به دوستان خود در مجموعه لوح ذکری منتقل نمایند.

در پایان با تشکر از همه بزرگوارانی که با مقالات و نگارش‌های علمی خود در ارتقای سطح علمی این نشریه نقش داشته‌اند، دست نیاز خود را به پیشگاه همه اساتید معظم و طلاب گرانقدر حوزه‌های علمیه برای استفاده از مقالات و پژوهش‌های آنها دراز می‌کنیم و موفقیت همه دانش‌پژوهان علوم دینی را در تولید و تدوین علوم مورد نیاز جامعه جهانی از سرچشمه زلال معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و تحقق تمدن عظیم اسلامی خواستاریم.

مدیر مسئول لوح پژوهشی ذکری

محمد استوار میمندی

شهریور 1396

------------------------

[1]. نهج البلاغه، حکمت 4.

 
ما بايد خودمان را مهيا كنيم (ذکری 59) PDF Print E-mail

ما بايد خودمان را مهيا كنيم

و ما بايد در اينطور روزها و در اين طور ايام اللَّه توجه كنيم كه خودمان را مهيا كنيم از براى آمدن آن حضرت. من نمى‏توانم اسم رهبر روى ايشان بگذارم؛ بزرگتر از اين است.

نمى‏توانم بگويم كه شخص اول است؛ براى اينكه دومى در كار نيست. ايشان را نمى‏توانيم ما با هيچ تعبيرى تعبير كنيم الّا همين كه مهدى موعود است. آنى است كه خدا ذخيره كرده است براى بشر.

و ما بايد خودمان را مهيا كنيم از براى اينكه اگر چنانچه موفق شديم ان شاء اللَّه به زيارت ايشان، طورى باشد كه روسفيد باشيم پيش ايشان. تمام دستگاه‌هايى كه الآن به كار گرفته شده‏اند در كشور ما- و اميدوارم كه در ساير كشورها هم توسعه پيدا بكند- بايد توجه به اين معنا داشته باشند كه خودشان را مهيا كنند براى ملاقات حضرت مهدى- سلام اللَّه عليه .

(بیانات حضرت امام خمینی قدس سره، صحيفه امام، جلد ‏12، صفحه 482)

 
بزرگترین وظیفه‌ منتظران (ذکری 59) PDF Print E-mail

بزرگترین وظیفه‌ منتظران

بزرگترین وظیفه‌ منتظران امام زمان این است که از لحاظ معنوى و اخلاقى و عملى و پیوندهاى دینى و اعتقادى و عاطفى با مؤمنین و همچنین براى پنجه درافکندن با زورگویان، خود را آماده کنند. کسانى که در دوران دفاع مقدس، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شرکت مى‌کردند، منتظران حقیقى بودند. کسى که وقتى کشور اسلامى مورد تهدید دشمن است، آماده‌ دفاع از ارزش‌ها و میهن اسلامى و پرچم برافراشته‌ اسلام است، مى‌تواند ادعا کند که اگر امام زمان بیاید، پشت سر آن حضرت در میدان‌هاى خطر قدم خواهد گذاشت. اما کسانى که در مقابل خطر، انحراف و چرب و شیرین دنیا خود را مى‌بازند و زانوانشان سست مى‌شود؛ کسانى که براى مطامع شخصى خود حاضر نیستند حرکتى که مطامع آنها را به خطر مى‌اندازد، انجام دهند؛ اینها چطور مى‌توانند منتظر امام زمان به حساب آیند؟ کسى که در انتظار آن مصلح بزرگ است، باید در خود زمینه‌هاى صلاح را آماده سازد و کارى کند که بتواند براى تحقق صلاح بایستد.

(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‌ى شعبان، 30 /7 / 1381)

 
فَبَطْنُ الْأَرْضِ خَيْرٌ لَكُمْ مِنْ ظَهْرِهَا (ذکری 57) PDF Print E-mail

فَبَطْنُ الْأَرْضِ خَيْرٌ لَكُمْ مِنْ ظَهْرِهَا

رُوِیَ عَنْ رَسُولِ اللهِ صَلَّی اللُه عَلَیْهِ وَ آلِهِ:

إِذَا كَانَ أُمَرَاؤُكُمْ خِيَارَكُمْ وَ أَغْنِيَاؤُكُمْ سُمَحَاءَكُمْ وَ أَمْرُكُمْ شُورَى بَيْنَكُمْ فَظَهْرُ الْأَرْضِ خَيْرٌ لَكُمْ مِنْ بَطْنِهَا وَ إِذَا كَانَ أُمَرَاؤُكُمْ شِرَارَكُمْ وَ أَغْنِيَاؤُكُمْ بُخَلَاءَكُمْ وَ أُمُورُكُمْ إِلَى نِسَائِكُمْ، فَبَطْنُ الْأَرْضِ خَيْرٌ لَكُمْ مِنْ ظَهْرِهَا.

زمانى كه فرمانروايانتان نيك سيرت و توانگرانتان بخشنده باشند و كارهايتان با مشورت انجام گيرد، روى زمين براى شما از زير زمين بهتر است و آنگاه كه فرمانروايان، بدسيرت و توانگران، بخيل باشند و رتق و فتق امور به دست زنان باشد، درون خاك برايتان از روى زمين بهتر است.

(تحف العقول، صفحه 36)

^بالا

 
مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ فَهُوَ كَالصَّائِم (ذکری 56) PDF Print E-mail

مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ فَهُوَ كَالصَّائِم

فی منیة المرید عن النبی صلی الله علیه و آله و سلم: مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ فَهُوَ كَالصَّائِمِ نَهَارَهُ الْقَائِمِ لَيْلَهُ وَ إِنَّ بَاباً مِنَ الْعِلْمِ يَتَعَلَّمُهُ الرَّجُلُ خَيْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ يَكُونَ أَبُو قُبَيْسٍ ذَهَباً فَأَنْفَقَهُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ.

 
لمَ سُمِّيَتِ فاطِمَة، الزَّهْرَاءَ (ذکری 56) PDF Print E-mail

لِمَ سُمِّيَتِ فاطِمَة، الزَّهْرَاءَ

عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عُمَارَةَ، عَنْ أَبِيهِ، قَالَ:

سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ عَنْ فَاطِمَةَ: لِمَ سُمِّيَتِ الزَّهْرَاءَ؟

فَقَالَ: لِأَنَّهَا كَانَتْ إِذَا قَامَتْ فِي مِحْرَابِهَا يَزْهَرُ نُورُهَا لِأَهْلِ السَّمَاءِ، كَمَا يَزْهَرُ نُورُ الْكَوَاكِبِ لِأَهْلِ الْأَرْضِ.

(معانی الاخبار، صفحة 64)

 
انقلاب، بارقه ای الهی (ذکری 54) PDF Print E-mail

انقلاب، بارقه ای الهی

اميد است كه اين انقلاب جرقه و بارقه‏ اى الهى باشد كه انفجارى عظيم در توده‏ هاى زير ستم ايجاد نمايد به طلوع فجر انقلاب مبارك حضرت بقيه اللّه ارواحنا لمقدمه الفداء منتهى شود

(صحيفه امام، ج ‏15، ص 59)

 
عقیله الهاشمیین (ذکری 53) PDF Print E-mail

عقیله الهاشمیین

و كان المولود الثالث [لفاطمة الزهراء سلام الله علیها] «زينب الكبرى» عقيلة الهاشميين، ولدت في الخامس من شهر جمادى الاولى في السنة الخامسة للهجرة، و هذا المولود أيضا سماه رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله بأمر من اللّه عز و جل، و بكى عليه كما بكى على الحسين عليه السّلام و قال: «من بكى على مصائب هذه البنت كان كمن بكى على أخويها الحسن و الحسين عليهما السّلام».

(الموسوعة الكبرى عن فاطمة الزهراء، جلد 1، صفحة 144)

 
<< Start < Prev 1 2 3 Next > End >>

Page 1 of 3

منوی اصلی


ورود طلاب 

آزمون ورودی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه

امورطلاب و اساتید

O  امور خوابگاه مدرسه

O  امور رفاهی طلاب

O  امور رفاهی اساتید

O  تسهیلات ورزشی

O  اردوی زیارتی پژوهشی مشهد مقدس

O  امور پرورشی

O  اطلاعیه‌ها

O  ارتباط با مسوولین

معاونت آموزش

O  قوانین و مقررات آموزشی:  سطح خارج

O  معرفی اساتید:  سطح خارج

O  برنامه امتحانات:  سطح خارج

O  اطلاعیه‌های آموزشی:  سطح خارج

O  ارتباط با مسوول آمورش:  سطح خارج

O  پرسش و مباحثات علمی

O  نمونه سوالات دروس سطح

O  آیین نامه تقریرات و پژوهش های خارج

Hosting: Ilimitada Hosting Chile VPS