تاریخچه مدرسه PDF Print E-mail

تاریخچه‌ی مدرسه

پس از پیروزی انقلاب مقدس اسلامی، حضور روحانیت متعهد و آگاه در گستره‌ی گسترده‌ای از فعالیت‌های علمی ـ دینی، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر پیدا کرد. به همین جهت برخی از بزرگان و اندیشمندان ارجمند حوزوی به تأسیس رشته‌های علوم انسانی از منظر اسلامی همّت گماشتند و در پی آن گروه‌هایی از طلاب، توان و استعداد خود را در تحصیل این رشته‌ها آزمودند.
هر چند این امر در جای خود ضروری و ستودنی است، لکن نباید موجب به فراموشی سپردن رسالت بی‌بدیل حوزه‌های مقدس علمی در نگاهبانی از فقه آل محمد علیهم صلوات الله و احیاء آن شود.
به همین لحاظ، مدرسه فقهی امام محمد باقر(علیه السلام) در سال 1380 شمسی در کنار بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (سلام الله علیها) از سوی حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(مدّ ظله العالی) با هدف والا و مقدّس تقویت بنیاد اندیشه و مطالعات فقهی و پرورش فقیهان قوی‌بنیه پایه‌گذاری شد.
به چند علّت، بر گزینش طلاب از پایه هفتم تصمیم‌گیری به عمل آمد، که می‌توان موارد زیر را از اهمّ آن‌ها شمرد:
نخست اینکه: دورانِ گذار از پایه‌ی ششم به پایه‌ی هفتم برای طلاب حوزه، سخت آسیب‌پذیر است؛ زیرا طلبه، ناگهان و بدون آمادگی کافی، از تحصیل تحت برنامه مدارس به حوزه‌ی تحصیل کاملاً آزاد قدم می‌نهد.
تجربه‌ی سالیان دراز، نشان داده است، تنها کسانی از مزایای این تحوّل، سود می‌برند که زیر نظر مربّی آگاهی قرار دارند یا از ذکاوت و آینده‌نگری خاصی برخوردارند. طبعاً بخش عظیمی از طلاب از این مزیت محرومند.
این آسیب‌شناسی، یکی از انگیزه‌های گزینش طلاب در مدرسه فقهی امام محمد باقر (علیه السلام) برای پایه هفتم است.
دیگر این‌که گزینش طلاب از پایه‌ی هفتم، موجب هم‌افقی بهتر آنان به هنگام ورود به درس خارج می‌گردد که خود عامل مهمی برای مدیریت هم‌آهنگ فقهی و علمی طلاب در حوزه‌ی درس خارج است.
از خداوند می‌خواهیم که همه ما را در ا نجام وظایف مقدس عبودیت به ویژه در راستای خدمت شایسته به سربازان مولایمان حضرت بقیة الله الاعظم(ارواحنا فداه) و تحصیل رضایت آن «عین الله فی خلقه» یاریمان فرماید.
نَزیلُکَ حَـیْثُ ما اِتَّجَهتْ رِکابی
وَ ضَـیْفُکَ حَیْثُ کُنْتُ مِنَ الْبِلادِ

 

> بازگشت به معرفی مختصر

> نظام آموزشی مدرسه

> ویژگی ها و مزایا

> مجموعه تصاویر

 

Add comment


Security code
Refresh

ورود طلاب 

آزمون ورودی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه

امورطلاب و اساتید

O  امور خوابگاه مدرسه

O  امور رفاهی طلاب

O  امور رفاهی اساتید

O  تسهیلات ورزشی

O  اردوی زیارتی پژوهشی مشهد مقدس

O  امور پرورشی

O  اطلاعیه‌ها

O  ارتباط با مسوولین

معاونت آموزش

O  قوانین و مقررات آموزشی:  سطح خارج

O  معرفی اساتید:  سطح خارج

O  برنامه امتحانات:  سطح خارج

O  اطلاعیه‌های آموزشی:  سطح خارج

O  ارتباط با مسوول آمورش:  سطح خارج

O  پرسش و مباحثات علمی

O  نمونه سوالات دروس سطح

O  آیین نامه تقریرات و پژوهش های خارج