بازدید از کتابخانه مجلس شورای اسلامی PDF Print E-mail

در تاریخ 9/1/91 برخی از طلاب سطح و خارج مدرسه فقهی در سفری به تهران به بازدید کتابخانه,موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی پرداختند.

در این دیدار حجه الاسلام و المسلمین رسول جعفریان مدیر این کتابخانه به بیان توضیحاتی را در مورد تاریخچه, منابع,فعالیت های انجام شده  و در حال انجام در این مرکز خصوصا در حوزه علوم انسانی پرداختند

که به طور مختصر به آن اشاره خواهد شد.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی که تاسیس آن تقریبا مقارن است با تاسیس اولین  مجلس قانون گذاری (1285) در راستای پشتیبانی از فرآیند قانون گزاری و حمایت از پژوهش در حوزه علوم انسانی در حال حاضر 510 هزار کتاب چاپی,24 هزار کتاب خطی,بیش از 41 هزار جلد نشریه ادواری و میلیون ها برگ سند در آن نگهداری می شود.

ویژگی ممتاز این مجموعه امکان استفاده عموم هم وطنان گرامی از بخش های مختلف آن تنها با ارائه کارت ملی می باشد.

از قسمت های مهم این مرکز گنجینه نسخ خطی آن است که شمار نسخه های خطی آن به بیش از 24 هزار مجلد می رسد که در طول یک صد سال گذشته خریداری یا به صورت اهدا به کتابخانه واگذار شده است.

بخش عمده نسخه های موجود به همت فهرست نگاران بلند پایه فهرست نویسی شده است و نسخه های فهرست نشده نیز در حال تهیه شدن است این ویژگی منحصر به فرد این کتابخانه نسبت به تمامی کتابخانه های کشور(مثل کتابخانه آستان قدس رضوی,کتابخانه ملی و... ) است.

در قسمت کتاب های چاپی,کتابخانه به یک کتابخانه اصلی و چند کتابخانه فرعی تقسیم میشود که شامل کتابخانه شماره 2,کتابخانه ویژه نمایندگان,کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی,کتابخانه تخصصی افغانستان و کتابخانه تخصصی زنان می شود.

در کتابخانه اصلی حدود 430 هزار جلد کتاب اعم چاپ سنگی,سربی و معمولی نگهداری می شود.

از دیگر قسمت های این مرکز بخش اسناد مجلس است که با در اختیار داشتن بیش از دوازده میلیون  برگه اسناد اعم اسناد ملی,تاریخی وبین المللی تنها مرکز غنی نگهداری این گونه اسناد است.

از ویژگی های بارز این مرکز بخش فن آوری اطلاعات این مرکز است و بسیاری از خدمات این مرکز از طرق وب سایت به نشانی www.ical.ir ارائه می گردد.

از دیگر خدمات بخش فناوری راه اندازی کتابخانه دیجیتالی رسان به نشانی dl.ical.ir است

هم اکنون متن کامل بیش از 14000 نسخه خطی بر روی این کتابخانه قرار گرفته که بزرگترین مجموعه خطی جهان اسلام است که به صورت متن در اینترنت در دسترس عموم پژوهش گران قرار دارد.(البته بیش از 24000 نسخه خطی دیجیتال سازی شده که بقیه آنها نیز به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.)

یکی از کارهای جدید به انجام رسیده قرار دادن اطلاعات کامل فهرست کتاب های چاپی بر روی سایت مشار به نشانی www.moshar.ir است

از فعالیت های مهم این مرکز میتوان به تعیین دقیق موضوعاتی که مراجعان خاص کتابخانه به دنبال آن هستند اشاره کرد که در آن علاوه بر تعیین دقیق موضوع,شناسایی منابع اطلاعاتی تولید شده درآن  حیطه های موضوعی ونهایتا گردآوری آن منابع انجام می پذیرد.

از دیگر ویژگی های این مرکز وجود مدیریت های حوزه معاونت فنی کتابخانه است که توسعه کیفی منابع کتابی و غیر کتابی اعم از داخلی و خارجی را بر عهده دارد. از زیر مجموعه های این مدیریت, مدیریت سازماندهی منابع است که اهم وظایف آن عبارت است از برنامه ریزی برای سازماندهی,فهرست نویسی,رده بندی آماده سازی منابع کتابخانه با استفاده از ابزارهای کتاب شناختی فن آوری و شیوه های نوین و بر اساس استانداردهای بین المللی است.

طلاب مدرسه بعد از بازدید از بخش های مهم این مرکز مثل تالارها موزه های مختلف این مرکز ونیز زیارت حضرت عبدالعظیم به قم بازگشتند.

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.

منوی اصلی


ورود طلاب 

آزمون ورودی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه

امورطلاب و اساتید

O  امور خوابگاه مدرسه

O  امور رفاهی طلاب

O  امور رفاهی اساتید

O  تسهیلات ورزشی

O  اردوی زیارتی پژوهشی مشهد مقدس

O  امور پرورشی

O  اطلاعیه‌ها

O  ارتباط با مسوولین

معاونت آموزش

O  قوانین و مقررات آموزشی:  سطح خارج

O  معرفی اساتید:  سطح خارج

O  برنامه امتحانات:  سطح خارج

O  اطلاعیه‌های آموزشی:  سطح خارج

O  ارتباط با مسوول آمورش:  سطح خارج

O  پرسش و مباحثات علمی

O  نمونه سوالات دروس سطح

O  آیین نامه تقریرات و پژوهش های خارج

Hosting: Ilimitada Hosting Chile VPS